?

Log in

Previous Entry | Next Entry

O psaní

Často si říkám, že je škoda, že je můj livejournal tak strašně nudný. Povzdechy nad školou, nad lidmi, nad věčným nedostatkem peněz... Jsem egoista, který rád píše o sobě, ale už ani mě to nebaví psát, natož aby to někoho bavilo číst. Slibovala jsem text o Berlinale, ale nakonec i to je docela zbytečné, protože to vše mohu říci pár větami (Bylo to super. Viděla jsem zhruba čtyřicet dlouhometrážních filmů, byla na jedné přednášce a jedné tiskovce. Příští rok plánuji jet zase.). Prostě není o čem psát. Tečka. Tohle není Joven y Alocada a můj život není terno s množstvím pikantních scén, které jen čekají na popsání. A nejsem ani tak brilantní jako Tina Fey/Mindy Kaling/Lena Dunham, abych dokázala i obyčejné záležitosti předat vtipně nebo přínosně.

Měla bych psát víc. Obecně. Na livejournal, kde jsem si dříve třídila myšlenky, protože v poslední době jsem všeobecně zmatená a chudáci mí přátelé, kteří to musí poslouchat. Měla bych psát recenze, protože jim zatím „něco“ chybí a já zoufale netuším, co to „něco“ je. Taky nezvládám psát magisterku, pokud na to zrovna nemám náladu, což je dost problém vzhledem k tomu, že chci v září státnicovat. Občas mívám chuť psát zase příběhy, ale nedostává se mi inspirace. Proto otvírám soubory staré už skoro deset let a snažím se je přepsat do přijatelné podoby. Ale výsledná podoba je nakonec mnohem horší, než když to psala patnáctiletá Brygmi. Zapomněla jsem psát? Nebo jsem to nikdy úplně neuměla?
Jsem tvůrčí typ a nemohla bych být šťastná bez tvorby. Ale zároveň jsem ambiciózní a chci, abych všechno co dělám, mělo smysl a aby výsledek byl dobrý. Psaní je moje slabé místo. Píšu ráda a je hrozný vědět, že vás baví něco, v čem upřímně řečeno nejste moc dobří. Nebo takhle: Něco v čem jste průměrní. To je snad ještě horší.

Pointa je (ano, tento příspěvek má pointu!), že budu víc psát. Na livejournal i jinam (DMD se blíží). A prostě jsem najednou měla potřebu to všem sdělit.

Tagy:

Comments

( 15 comments — Leave a comment )
blahovykolotoc
Mar. 17th, 2013 11:29 am (UTC)
Prima, těším se na Tvé posty :).
Člověk se holt někdy musí smířit s průměrností, ale u Tebe mi to skutečně přijde spíše o tom, že jsi na sebe až moc přísná. Tvé recenze nejsou průměrné, příběhy rozhodně také ne, vzhledem ke kvalitě ostatních fan příspěvků byly vždy silně nadprůměrné.
brygmi
Mar. 17th, 2013 11:56 am (UTC)
Já tenhle příspěvek nepsala, aby mě lidi začali utěšovat "ale né, ty píšeš dobře, ty se podceňuješ". :) Každopádně díky. :) Ono je to těžký, čtu teď docela dost fan fiction a opravdu zírám, jak kvalitní to jsou věci. I když je pravda, že čtu anglicky a českým textům se raději poslední dobou vyhýbám.
A jak se smířím s průměrem i podprůměrem v jiných oblastech, tak u toho psaní mě to prostě hrozně štve. Asi mi nezbývá než psát, psát, psát a doufat, že se to nějak projeví.
blahovykolotoc
Mar. 21st, 2013 07:25 am (UTC)
Já vím, že jsi ho kvůli tomu nepsala :), jen prostě jsem musela říct postoj k věci :D. A také bych řekla, že hodně pomáhá i samotné čtení. Já se znovu vracím k dávno přečteným a zapomenutým knihám, člověk vidí ten posun ve vnímání, před deseti lety jsem to chápala úplně jinak, možná ani nebyla schopna docenit, za deset let to také bude něco jiného, doufám, nejhorší je "ustrnutí".
brygmi
Mar. 21st, 2013 09:43 am (UTC)
Já čtení mám pořád stejně ráda, ale bohužel mě teď strašně tlačí čas. Stíhám jen odborné texty, což je sice super, ale ta beletrie mi zatraceně chybí. Ale je fakt, že Anna Kareninová po víc než deseti letech byla slast. :) Tenkrát jsem to zřejmě vůbec nepobrala, takže to pro mě byl úplně nový text. :)
sensearth
Mar. 17th, 2013 01:25 pm (UTC)
Já tvé psaní posoudit nemůžu, jelikož jsem od tebe asi nic nečetla, ale myslím si, že pokud si uvědomuješ, že se potřebuješ zlepšit, že to je skvělý start. Někdo se narodí s darem od boha a někdo si to musí vydřít, ale oba výsledky můžou být nakonec stejně dobré.
A k tomu je samozřejmě nejlepší psát co nejvíc. Takže držím palce a těším se, jestli se tady o něco podělíš :)
brygmi
Mar. 17th, 2013 05:06 pm (UTC)
Díky moc za podporu! :)
spiritofdream
Mar. 17th, 2013 02:17 pm (UTC)
Na psaní je opravdu nejlepší pracovat tím, že člověk píše. A tak chvála Glorii a DMD, protože lepší start než každodenní mučení 100 slovy není.
brygmi
Mar. 17th, 2013 05:09 pm (UTC)
Na DMD se hrozně těším. Ale to přejde, jakmile si přečtu první šílená témata. :)
safirakey
Mar. 17th, 2013 02:33 pm (UTC)
Já jsem od tebe tedy četla asi jen nějaké recenze (a ty byly dobré), takže nemůžu soudit, ale vidím, že o to ani tolik nejde. Ten pocit "průměrnosti" znám moc dobře a vím, že se to nedá spravit hojností pochval od ostatních, ale jen vlastním dobrým pocitem. Proto ti jen popřeju, aby se ti dobře psalo. Ráda to budu číst :).
brygmi
Mar. 17th, 2013 05:10 pm (UTC)
Já myslím, že my dvě si rozumíme. :) Děkuji moc.
safirakey
Mar. 18th, 2013 05:38 pm (UTC)
^_^
mih [blogspot.com]
Apr. 3rd, 2013 10:41 am (UTC)
Jak já tě chápu! V době mé puberty jsem byla extra tvůrčí, dokonce jsem se umísťovala i v literárních soutěžích a měla jsem pocit, že ze mě fakt něco bude... něco kreativního, samozřejmě. Teď jsem na tom zhruba stejně jako ty. Krize identity?
brygmi
Apr. 6th, 2013 08:33 am (UTC)
Možná tak. :) Nebo možná to je i kvůli času? Přece jenom, když je člověku náct, tak může psaní zasvětit všechen svůj volný čas a myslet na svou tvorbu i ve škole. Teď aby člověk vydělával, naplno studoval, myslel na nějakou tu kariéru, případně zakládal rodinu... To je asi ta kolize s realitou.
lyramaterazzi
Jul. 18th, 2013 09:23 pm (UTC)
Tvůj livejournal není vůbec nudný. Náladu ti zlepší, když se koukneš na ten můj :D:D:D
belldandye
Sep. 17th, 2013 08:49 am (UTC)
Dobrý den Brygmi, chci se zeptat, zda by jsi nebyla ochotná udělat přednášku týkající se slashe (třeba v Glee fandomu). Pěkně prosím, aby jsi mi napsala na e-mail belldandy zavináč seznam tečka cz (v jiné podobě mi ho livejournal nechce přidat), kde více než ráda podám další informace. Děkuji.
( 15 comments — Leave a comment )